• 23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją

          • Pewnie każdy z nas opisałby depresję jako zły nastrój, niechęć do życia, smutek. Czy jednak każda osoba, która przeżywa wyżej opisane emocje ma depresję?

            Odpowiedź na to pytanie brzmi NIE. 

            Pamiętaj, że gorszy dzień może zdarzyć się każdemu.

            Jednak, jeżeli okaże się, że takich dni jest coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga interwencji specjalisty (psychologa, psychiatry). 

            KTÓRE WIĘC OBJAWY POWINNY ZWRÓCIĆ NASZĄ UWAGĘ?

            Jeżeli czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby REAGUJ I POPROŚ O POMOC!!!

            Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

            Skontaktować się na miejscu z psychologiem szkolnym

             Zadzwonić - Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

             

            Skontaktować się z jedną z niżej wymienionych placówek w Krakowie:

            1) SOR psychiatryczny

            ul. Strzelecka 2 szpital św. Ludwika (oddział stacjonarny dla dzieci do 14 roku życia)

            2) Poradnie

            - Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Strzelecka nr. tel. 12 619 86 93

            - Specjalistyczne Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży Poradnia Zdrowia Psychicznego ul. Wielicka 25 nr. tel. 12 413 00 99

            - Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Babińskiego 29 nr. tel. 12 652 45 00, 539 960 851

            - Krakowski Ośrodek Terapii ul. Helclów 23a nr. tel. 12 422 18 58

             

            Pamiętaj! Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wyniki w nauce, popularność, wiek oraz liczbę otaczających nas ludzi. Jej przyczyna tkwi także w zaburzonej chemii w mózgu.

             

            JAK PRZECIWDZIAŁAĆ DEPRESJI?

             

            Buduj relacje z innymi ludźmi.

            Ucz się i rozwijaj pasje.

            Systematycznie ćwicz w domu.

            Zaplanuj zrównoważoną dietę.

            Zadbaj o zdrowy sen.

             

            A NA KONIEC PRZYPOMINAMY KAŻDEMU NA WYPADEK GDYBY O TYM ZAPOMNIAŁ;)

            Życzymy wszystkim zdrowia i zapraszamy w razie potrzeby do kontaktu:)

            Artemi Skalińska – psycholog szkolny

            Kinga Mirowska – pedagog szkolny

          • Bal karnawałowy klas 1-3

          • Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków  i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć  i radości.

             

            21 II 2023r. tak też było w naszej szkole. Panie prowadzące bal z Centrum Artystyczno – Edukacyjnego „Tanmuz” zachęcały wspólnych zabaw oraz do tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej -  śpiewając.

            Dzieci przebrane były za: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, piratów, policjantów, żołnierzy, piłkarzy, ninja … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów było bardzo kolorowo i wszyscy bawili się wesoło.

          • CyberTriki - Program Bezpieczny Kraków

          • Dzień Ofiar Przestępstw to polskie święto obchodzone 22 lutego na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 12 lutego 2003 roku celem monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. W ramach tego dnia chcemy przekazać stworzone przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ramach Programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2022 – 2024 pn. „Bezpieczny Kraków” serię filmów edukacyjnych CyberTriki.

            Są to materiały skierowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów, którew przystępny sposób objaśniają jakie zagrożenia czekają na nas w sieci i jak się przed nimi skutecznie bronić.  To kompendium wiedzy dla każdego, kto porusza się w cyberświecie i chce być w nim bezpieczny. Okazuje się, że zastosowanie prostych, nieskomplikowanych  zabiegów to nic trudnego!


            >>>ZOBACZ SERIĘ FILMIKÓW TUTAJ <<<​​​​​​


          • POCZTÓWKA DO KOLEKCJI Z ŻYCIA J. BEMA - KONKURS SU

          •  Kochani,

            przed nami marzec, a marzec to miesiąc poświęcony PATRONOWI SZKOŁY. Mam nadzieję, iż wśród Nas są tacy, którzy pomimo nowoczesnych technologii wciąż wysyłają pocztówki (np. z wakacji, ferii) lub je kolekcjonują. Konkurs dedykuję uczniom klas 4-8, którzy pragną poprzez swój talent, wyobraźnię, wiedzę, stworzyć unikatową serię pocztówek z życia Józefa Bema.

            Technika dowolna z zachowaniem formatu widokówki ( inspiracją niech będą sceny z życia, Jego podobizna ...). Prace należy dostarczyć opiekunom SU do 15 marca br. Można skorzystać ze strony https://www.canva.com/pl_pl/pocztowki/szablony/urodziny/

            Opiekunowie SU

            Agnieszka Piskorska,

            Ewelina Dranka

          • Klasa 1a na urodzinach Mikołaja Kopernika

          • W piątek 17 lutego uczniowie klasy 1a wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

            Zajęcia zatytułowane "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię..." dotyczyły postaci wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wpisały się w obchody 550 rocznicy jego urodzin. 

             

             

            Podczas zajęć dzieci zapoznały się z biografią Mikołaja Kopernika, dowiedziały się ciekawostek na temat jego życia, rodziny oraz miasta z którego pochodził. Zajęcia były także okazją do powtórzenia wiedzy o Układzie Słonecznym w formie zabaw ruchowych i plastycznych. Na zakończenie wszyscy degustowali pyszne toruńskie pierniczki.

          • WOŚP 2023 - fotorelacja

          • Wszystkim tym, który włączyli się w organizację Szkolnego Finału WOŚP składam serdeczne podziękowania za włożony trud i czas poświęcony na przygotowanie występów artystycznych i pokazów, prac plastycznych i rękodzieła artystycznego. Dziękuję też za udostępnienie, udekorowanie i nagłośnienie, a następnie sprzątanie sali gimnastycznej i jadalni, za przygotowanie i prowadzenie Kawiarenki i Kiermaszu oraz za wszystkie ciasta, desery, przekąski i inne dary rzeczowe, które sprzedawaliśmy lub licytowaliśmy podczas Finału. Dziękuję, że byliście z nami, dziękuję za gromkie oklaski i emocjonujące licytacje oraz za każdą złotówkę wydaną na ten szczytny cel. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że uda nam się powtórzyć ten sukces za rok.

            Adrianna Misiuda

          • SERCEM POZDRAWIAM... - 14 LUTY

          • Kochani,

            warto mówić, co się czuje. Warto też o uczuciach pisać ...14 lutego możesz skorzystać z naszej walentynkowej, szkolnej poczty. Okaż sympatię, życzliwość poprzez walentynkową kartkę (imię, nazwisko, klasa) dedykowaną koleżance, koledze, wychowawcy, nauczycielowi.

          • Podsumowanie akcji SU - Czysta szkoła, czyste korytarze...

          • Kochani,od 7.11.2022r. do 13.01. br. klasy IV-VIII brały udział w akcji SU - Czysta szkoła, czyste korytarze. Uczniowie dbali o czystość sal lekcyjnych, korytarzy, wywiązując się tym samym z obowiązku klasowego dyżurnego.

            Po podsumowaniu punktów warto pochwalić uczniów klas, którzy nienagannie troszczyli się o mienie szkoły. Klasy: 6b, 7a, 6a, 4c, 8b, 8c, 5b zasługują na gratulacje za sumienne i staranne wykonywanie powierzonych obowiązków !!! 

            Akcja będzie kontynuowana w II semestrze.

            Opiekunowie SU,

            Agnieszka Piskorska i Ewelina Dranka

          • Klasa 1b i 1c w Kopalni Soli w Bochni

          • We wtorek 17 stycznia klasy 1b i 1c  wraz z opiekunami wybrały się na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Oprócz zwiedzania uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym „Śladami pracy górnika”. Swój pobyt rozpoczęliśmy od zjazdu windą górniczą, a następnie przejazdu kolejką podziemną „Kuba”. Poznaliśmy historię wydobycia soli oraz narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli.

            Mieliśmy okazję spotkać górnika, który opowiedział  o swoim fachu, mundurze i górniczym nakryciu głowy „czako”. Zwiedziliśmy Kaplicę Świętej Kingi, a w komorze Ważyn odpoczęliśmy i zjedliśmy drugie śniadanie. Kolejną atrakcją były gry i zabawy na podziemnym boisku rekreacyjnym.

            Na zakończenie pobytu uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których wykonali czapki górnicze. Wycieczka była świetną okazją do integracji uczniów klas pierwszych  i dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

          • Klasa 1a z wizytą w Pałacu Krzysztofory

          • W ostatnim tygodniu stycznia uczniowie klasy 1a wybrali się na pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich do pałacu Krzysztofory na krakowskim rynku. 

            W drodze do muzeum dzieci miały okazję zobaczyć szopki umiejscowione w  gablotach w przestrzeni miejskiej. 

             

            Podczas zwiedzania wystawy  w kolejnych salach poznawały postaci obecne w szopkach - te tradycyjne jak i te związane z Krakowem oraz zbierały pieczątki ilustrujące m. in. aniołka, lajkonika, hejnalistę czy Pana Twardowskiego.

            W drodze powrotnej pierwszaki odwiedziły kościół Ojców Bernardynów i z zachwytem przyglądały się największej ruchomej szopce w Krakowie. 

          • Wyniki konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę"

          • Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę":

            I MIEJSCE: Bartosz Madejczyk 1a 

            II MIEJSCE: Jakub Błaszczyk 1b, Emilia Rosiek 1a

            III MIEJSCE: Antonina Deptuła 1a, Oliwia Migas 1b

            WYRÓŻNIENIA: Julia Lalik 1b, Nikola Kopeć 1a, Jakub Sikora 1b

            Gratulujemy szystkim nagrodzonym !

            Nauczyciele świetlicy

          • Lawa w szklance

          • Przyrodnik to osoba, dla której nowe wyzwania nie są niczym strasznym, a obserwowanie, badanie i eksperymentowanie są nieodłączną częścią poznawania otaczającego nas świata.  W myśl tej zasady, w ubiegłym tygodniu, na zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego, uczniowie klas trzecich wykonali ciekawy i niezwykle efektowny eksperyment o nazwie „lawa w szklance”.

            Aby wykonać doświadczenie w warunkach domowych niezbędne są: szklanka, woda, olej, barwnik spożywczy oraz musująca tabletka. Po odpowiednim zmieszaniu opisanych składników możemy obserwować, jak w fascynujący i przykuwający uwagę sposób pęcherzyki powietrza unoszą w oleju cząsteczki kolorowej wody, co daje efekt znany z popularnych lampek nocnych.

            Chcecie zobaczyć to ciekawe zjawisko na własne oczy? Nie czekajcie, eksperymentujcie :-)

          • Uczniowie SP nr 123 stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów

          • Z wielką przyjemnością informuję, że uczniowie naszej Szkoły: Kacper Kubin z klasy 6b i Dawid Pękala z klasy 5a zostali stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.


            Celem programu Mecenas Dziecięcych Talentów jest pomoc dzieciom wybitnie zdolnym i utalentowanym, uczęszczającym do szkół podstawowych znajdujących się na terenie miasta Krakowa oraz aby miały możliwości rozwoju swojego talentu. Sylwetki i sukcesy naszych Uczniów znajdują się na stronie: https://liblink.pl/mAEEMIvwbm

            Kacper Kubin - MATEMATYKA, SZACHY, JU-JITSU, lat 12

            Kacper od najmłodszych lat interesuje się matematyką. Chętnie poznaje nowe zagadnienia i bierze udział w konkursach, odnosząc liczne sukcesy. Finalista konkursu Krakowska Matematyka 2021 oraz laureat konkursu Orzeł Matematyczny 2020/21 i 2021/22. Pasją Kacpra są szachy. Jest zawodnikiem Krakowskiego Klubu Szachistów i posiada III kategorię szachową. Finalista ogólnopolskiego projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. W 2020 r. zajął 3 miejsce w Małopolsce w I Mistrzostwach Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych Juniorów. W Ju-Jitsu Kacper posiada pomarańczowy pas. Od 6 r.ż. trenuje w klubie Grappling Kraków. W 2022 r. w Pucharze Polski w Ju-Jitsu zajął 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W 2021 r. zdobył podwójny tytuł wicemistrza Polski a także 2 miejsce podczas Pucharu Polski w Ju-Jitsu. W 2020 r. zdobył 2 brązowe medale w Mistrzostwach Polski. Kacper w przyszłości chce być matematykiem. Marzy o zdobyciu normy na II kategorię szachową oraz czarnego pasa w Ju-Jitsu.

            Dawid Pękala - SZACHY, lat 11

            Dawid przygodę z królewską grą rozpoczął w wieku 5 lat. Szachy zostały od tej pory jego ogromną pasją. Wiele godzin spędza przy szachownicy analizując partie najwybitniejszych szachistów. Podczas swojej drogi zdobywa wiele wyróżnień i tytułów. Dwa razy został wicemistrzem Krakowa (w 2018 oraz 2022 roku), zajął też 2 miejsce na Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach w Katowickim Spodku. Rywalizował też na Międzynarodowych Mistrzostwach Schengen - Szachy dla pokoju w Luksemburgu, na których zdobył 3 miejsce. W 2019 roku zdobył 3 miejsce na rozgrywanym na Słowacji Międzynarodowym Szachowym Festiwalu Młodzieży. W 2021 roku został laureatem szachowego konkursu SzachMaks (zdobył 3 miejsce w kraju). Najbliższe cele Dawida to Mistrzostwa Polski 2023 w szachach klasycznych i zdobycie mistrza Polski.

            Serdecznie gratuluję naszym stypendystom i życzę Kacprowi i Dawidowi dalszych wspaniałych sukcesów sportowych oraz spełnienia wszystkich marzeń w Nowym 2023 Roku.

            Ryszard Budkiewicz