• Poznajemy zawody naszych rodziców

     • W dniach 15.05.2023r. oraz 26.05.2023r. gościliśmy w naszej świetlicy mamy uczniów, w ramach zajęć " poznajemy zawody naszych rodziców". Na pierwszym spotkaniu dowiedzieliśmy się na czym polega praca maszynistki pociągów Intercity.  Uczniowie oglądali reportaż dotyczący jedynej kobiety maszynistki w Małopolsce, którą była właśnie zaproszona mama.

      Podczas oglądania zdjęć uczniowie omawiali zasady bezpiecznej podróży, zapoznawali się z treścią biletu, wyglądem kokpitu oraz  z jaką prędkością mogą poruszać się pociągi. Na koniec dzieci miały okazję przymierzyć odblaskową kamizelkę maszynisty.

      Na drugich zajęciach poznaliśmy zawód animatora kultury. Uczniowie  wykonali  zaproszenia na imprezę w formie plakatu - praca w grupach. Dowiedzieli się także kim był Stanisław Wyspiański. Za pomocą otrzymanych mapek uczniowie odczytali gdzie można zobaczyć jego dzieła. Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas i zaangażowanie włożone w prezentację swojego zawodu.

     • Klasa 1 c w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach

     • Dnia 26 maja, uczniowie klasy 1 c odwiedzili Obserwatorium w Niepołomicach. Uczestniczyli w warsztatach "Gwiezdna Przygoda". Na początku odbyła się projekcja, podczas której uczniowie poznali Układ Słoneczny. Następnie uczniowie wykonali Paszport Międzyplanetarny, dzięki któremu mogli odbyć podróż kosmiczną. Na koniec zajęć poszliśmy do planetarium, gdzie oglądaliśmy widok nieba nocą.

      Poznaliśmy gwiazdozbiory i polecieliśmy na niektóre planety. W drodze powrotnej weszliśmy na dziedziniec Zamku w Niepołomicach i zjedliśmy pyszne lody.

     • Klasa 1 c na Targach BOOKGame !

     • 2 maja uczniowie klasy 1 c aktywnie uczestniczyli w targach gier planszowych. Był to świetny sposób na rozrywkę połączoną z edukacją i integracją. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji :)

     • ENGLISH AROUND US - wyniki konkursu

     • W szkolnym konkursie języka angielskiego dla klas czwartych ,, ENGLISH AROUND US” przyznano 2 wyróżnienia. Otrzymali je: 

      DARIA LASAK i JAN OSTROWSKI z klasy 4 c.

      Gratulujemy!

     • Moje serce to jest muzyk

     • W piatek 19 maja troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w przesłuchaniach do II Wojewódzkiego Konkursu na Interpretację Pisoenki Polskiej "Moje serce to jest muzyk". Konkurs odbył się w Młodziezowym Domu Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie. 

      Uczennica z klasy 4c Ania Stefan-Sadzikowska wykonała pisoenkę "Wszystko mi mówi, że mnei ktoś pokochał" zespołu Skaldowie. Zosia Tatoń z klasy 4b zaśpiewała piękną pisoenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać tam, gdzie byłem". Jaś Ostrowski również z klasy 4c zaprezentował pisoenkę "Między ciszą, a ciszą" Grzegorza Turnaua.

      Serdecznie gratulujemy udanych występów! Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

     • Wiosenny Turniej Sportowy klas 1-3

     • 20  kwietnia reprezentanci klas 1-3 brali udział w Wiosennym Turnieju Sportowym klas 1-3. Gry i zabawy sportowe rozegrały się w Szkole Podstawowej nr 57.Impreza była organizowana pod patronatem Rady Dzielnicy XII. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z klas trzecich. 

      Po  zwycięstwie w półfinałach, 11 maja zmierzyli się
      z najlepszymi szkołami, które się zakwalifikowały do drugiego etapu. Gra była zacięta a różnice w czasie i zdobytych punktach minimalne. Końcowy wynik to III miejsce. Szczęśliwi  zawodnicy wrócili do szkoły z pucharem, medalami i nagrodami.

     • Laureaci konkursu plastycznego „ Cudze chwalicie , swego nie znacie ”

     • Uczniowie klasy 3a uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Cudze chwalicie , swego nie znacie". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 164 im. bł. Franciszki Siedliskiej w Krakowie.

      Uczniowie mieli za zadanie przedstawić mało popularne miejsce w Polsce , które warto zobaczyć. Celem konkursu było min. :

      - propagowanie turystyki polskiej;

      -pokazywanie nieodkrytych miejsc w Polsce oraz atrakcyjności i różnorodności turystycznej naszego kraju.

      Spośród wielu pięknych dzieł uczennica Liliana Kusiak  zdobyła II miejsce.

      W swojej pracy przedstawiła Dom Malarek w Zalipiu, którego ściany są zdobione tradycyjnymi motywami kwiatowymi.

      Gratuję i życzę dalszych sukcesów

       

      Dziękuję za udział w konkursie wszystkim uczniom.

      Dobranowski Wiktor kl. 3a

      Figiel Alina 3a

     • Wycieczka do Planetarium w Niepołomicach

     • 8 V 2023 r. klasa 3 a wybrała się do Niepołomic. Spacerując uliczkami weszliśmy na dziedziniec zamku w Niepołomicach, mogliśmy pobawić się na placu zabaw, a docelowo wzięliśmy udział w „Gwiezdnej przygodzie” w planetarium w Niepołomicach. 

      W trakcie zajęć obejrzeliśmy prezentację o tematyce astronomicznej, słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem opowieści bogatej w treść, obraz i dźwięk, wzbogaconej filmami edukacyjnymi oraz symulacjami komputerowymi. Uzupełnieniem tego był seans w nowym cyfrowym planetarium, gdzie pod sztucznym niebem zaprezentowano ciekawe zjawiska astronomiczne widoczne na sferze niebieskiej jak również mogliśmy poczuć się jakbyśmy byli astronautami i poznawali jak wygląda życie na pokładzie pojazdu kosmicznego. Na koniec udało nam się przejść parkiem miejskim nazwanym – Błoniami Niepołomickimi. Znajduje się tu m.in.: ogród doświadczeń, park sensoryczny, ścieżki do biegania i spacerowania.

     • Klasa 3a na Zielonej Szkole

     • W dniach od 24 – 28 IV 2023 r. klasa 3a wzięła udział w projekcie „Zielona Szkoła dla Krakowa – Baza Lubogoszcz”. Tematem przewodnim programu jest „Natura i kultura w Zagórzańskich Dziedzinach”. Uczniowie klasy 3 a brali udział w licznych warsztatach kulturalno-oświatowych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych oraz zajęciach przyrodniczych. 

      Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” to niesamowite miejsce położone w sercu Beskidu Wyspowego, gdzie grupa 19 uczniów i 2 opiekunów spędziła 5 wspaniałych dni. Pobyt tutaj był dla naszych uczniów lekcją samodzielności i odpowiedzialności. Różnego rodzaju aktywności zajmowały uczestnikom wyjazdu czas od świtu do zmierzchu i wymagały niemałego zaangażowania. Dla większości uczniów był to pierwszy, samodzielny wyjazd.

      Program był bardzo bogaty i ciekawy, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie i obejmował:

      - spotkanie z zielarką czy pszczelarzami, zrobienie ziołowej kuli do kąpieli lub smakowanie różnych miodów

      - poznanie przyrody różnymi zmysłami podczas spotkania z Panią Krystyną, pasjonatką o ogromnej wiedzy i miłości do przyrody oraz na wystawie interaktywnej w Gorczańskim Parku Narodowym

      - udział w warsztatach  „Kultura i natura Zagórzańskich Dziedzin” podczas których poznaliśmy proces powstawania tradycyjnych serów zagórzańskich

      - poznanie kultury zagórzańskiej przeniosło się również na parkiet – w trakcie warsztatów tanecznych były przyśpiewki, tańce z przytupem i zabawy regionalne;
      natomiast warsztaty malarstwa zagórzańskiego poprzedzone były rozmową                             o warsztacie artystycznym

      - szkolenie: „Bezpieczny wypoczynek w górach” prowadzone przez ratowników GOPR jak również – pod opieką i kierunkiem ratowników ekscytujące zajęcia w terenie dające często szansę na pokonywanie własnych lęków i słabości -  most linowy

      - na zakończenie pobytu odbyła się gra terenowa  Quest. Wędrując ścieżkami leśnymi i fragmentami szlaków poznaliśmy historię Bazy Lubogoszcz i ludzi z nią związanych. 

      - wieczorami był czas na gry i zabawy integracyjne, mieliśmy: dyskotekę, konkurs „Mam talent”; wieczór filmowy; ognisko;


      To cudowne miejsce, które przenosi w czasie. Nuda tutaj nie grozi. Jest doskonałym miejscem wypoczynku.

     • Brzechwa Dzieciom - konkurs recytatorski

     • W środę 26 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Brzechwa Dzieciom". Uczestników konkusu oraz zebraną widownię powitała Pani Dyrektor  życząc powodzenia wszystkim uczniom. Zadanie konkursowe polegało na pięknym wyrecytowaniu wybranego wiersza jednego z nasłynniejszych i najbardziej lubianych przez dzieci poetów - Jana Brzechwy.

      Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem -  wzięło w nim udział aż 15 uczniów z klas 1-3. Dzieci nie tylko pięknie przygotowały teksty, ale zadbały także o ciekawe kostiumy i rekwizyty.

      Wybór najleprzych wykonawców był dla komisji bardzo trudnym zadaniem. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, ale ostatecznie jury w składzie: p. Justyna Zapiór, p.Marta Oprocha, p.Kinga Mirowska i p.Magdalena Feliks przyznało aż 8 nagród. Gratulujemy!

     • Śladami Jana Matejki

     • Tuż przed majówką klasa 3b zaliczyła wycieczkę śladami naszego najwybitniejszego malarza dziejów Polski . Spacer zaczęliśmy od Placu Jana Matejki  i szkoły obecnie Akademii Sztuk Pięknych, w której niegdyś studiował i był rektorem mistrz. Następnie wzdłuż Barbakanu przeszliśmy ul.Floriańsą , na której jest zaprojektowany przez Matejkę wizerunek Orła. Pod nr  41 znajduje się Dom Jana Matejki. W tym miejscu urodził się i zmarł malarz. Obecnie dom został przeznaczony na muzeum artysty.

      Mogliśmy zarówno zobaczyć jak wyglądało dawne mieszkanie , w jaki sposób było urządzone oraz oglądnąć część reprodukcji obrazów  w tym duża ilość portretów i obrazów historycznych , które wyszły spod pędzla Jana Matejki. W muzeum można również zobaczyć kolekcję zbiorów jakie zgromadził malarz. Najbardziej spodobała nam się pracownia Jana Matejki, próbowaliśmy sobie wyobrazić mistrza podczas pracy.

      Następnie przeszliśmy na Rynek na miejsce gdzie Tadeusz Kościuszko składał przysięgę narodowi Polskiemu oraz miejsce przy Sukiennicach , które widzieliśmy na obrazie „Hołd Pruski’. Na zakończenie poszliśmy do Kościoła Mariackiego gdzie są polichromie autorstwa Jana Matejki.

      Dzięki mistrzowi łatwiej nam poznawać ciekawą historię naszego kraju.