• K-jak klocki, K jak- KOSMOS

     • 26 X klasa 1b była na warsztatach w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tym razem byliśmy w Strefie Klocków.  Celem zajęć było popularyzacja dziedzictwa techniki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. A wszytko to dzięki specjalnie dobranym mega klockom w różnych kształtach.dzięki czemu rozwijają małą motorykę , uczą zręczności, rozbudzają wyobraźnię oraz uczą współpracy w zespole. 

      Dzieci konstruowały: bazę kosmiczną , kosmitę , robota,kosmonautę i rożne pojazdy. Wykazały się dużą wyobraźnią i pomysłowością  budując obiekty wg własnych pomysłów a zarazem świetnie się bawiły.

     • Plebiscyt Edukacyjny Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego

     • Redakcja Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego ma przyjemność poinformować, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2023.

      Ponadto nominację otrzymał pracujący w Państwa szkole nauczyciel: Pani Dorota Cienkosz.

      Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 24 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem: www.gazetakrakowska.pl/nauczyciel

      Linki do głosowania:

      >>> Szkoła

      >>> P. Dorota Cienkosz

     • Zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w konkursie!

     • Serdecznie zapraszamy uczniów i uczennice klas 1-3 do wzięcia udziału w konkursach związanych z poezją Juliana Tuwima. Już w listopadzie w naszej szkole odbędą się dwa konkursy - plastyczny i recytatorski.

      Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu!

      REGULAMIN KONKURSU <

       

      Organizatorki:

      p.Wioletta Antosiewicz, p. Justyna Zapiór, p. Magdalena Feliks

       

     • Dawid Pękala mistrzem Małopolski w szachach! 

     • Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

      Miło mi poinformować, że wspaniały sukces odniósł Dawid Pękala z klasy 6a, który został Drużynowym Mistrzem Małopolski w Szachach i równocześnie zdobył złoty medal na pierwszej szachownicy w kategorii do lat 12!

       

      Zawody odbyły się w Krakowie, gdzie rywalizowało ponad 100 najlepszych szachistów z całej Małopolski. Każdy uczeń rozegrał 9 rund tempem 3 minuty plus 2 sekundy za każdy ruch dla zawodnika, przy czym grano w kategoriach wiekowych. Dawid uzyskał 7,5 punktów i zdobył 1 miejsce, złoty medal i puchar oraz dodatkowo nagrody rzeczowe. Szczegóły w poniższych linkach do zawodów i galerii zdjęć z turnieju:

      Krakowski Klub Szachistów 1893 - KKSz | Facebook
       

      Nadmieniam również, że Dawid awansował do Finałów Mistrzostw Polski w Szachach Klasycznych po zdobyciu 3 miejsca w Mistrzostwach Międzywojewódzkich Juniorów – Mistrzostwach Strefy w Bystrem.

      Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów,
      Ryszard Budkiewicz 

     • Wyniki konkursów zorganizowanych z okazji "Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji"

     • Miło nam poinformować Państwa o wynikach konkursów zorganizowanych dla uczniów naszej szkoły  z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

      KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów klas I-III  „Ortografia na wesoło” – rebus ortograficzny:

      I miejsce JAKUB SIKORA kl.2a

      II miejsce MATEUSZ STANEWICZ kl. 2b; JAN KAPUŚNIAK kl.2c

      III miejsce JAKUB BŁASZCZYK kl.2b

      Wyróżnienie BARTOSZ MADEJCZYK kl.2a

       

      KONKURS GRAFICZNY promujący dysleksję dla uczniów klas IV-VIII:

      I miejsce ANASTAZJA LELEKA kl. 5a

      II miejsce JAN OSTROWSKI kl. 5c

      III miejsce OLIWIA KRAMARSKA kl. 7b; PATRICK DOBROŚ kl. 7a

       

      Nagrody zostały ufundowane przez zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej w składzie:

      Artemi Skalińska, Anna Zając, Kinga Mirowska.

      Bardzo serdecznie gratulujemy WSZYSTKIM uczestnikom!!!

     • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji - podsumowanie.

     • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji dobiegł końca. W tym roku świętowaliśmy w dniach 2-6 października pod hasłem "Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie". Jak co roku w tych dniach w naszej szkole podejmowane były działania propagujące wiedzę o dysleksji.

      Na korytarzach szkoły wyeksponowano gazetkę na temat specyficznych trudności w nauce typu: dysleksja, dysgrafia, dysortografia i dyskalkulia. Znalazły się tam również zdjęcia sławnych osób z dysleksją.

       

      Podczas tego tygodnia młodsi uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w grach, zabawach i ćwiczeniach interaktywnych pozytywnie wpływających na naukę czytania i pisania. Mieli również okazję spróbować swoich sił podczas bieganego dyktanda „Tropiciele ortografii”. Uczestnicząc i weryfikując swoje umiejętności w różnorodnych zadaniach uczniowie świetnie się bawili i uśmiechnięci pokonywali kolejne przeszkody. Dla klas I-III dodatkowo został zorganizowany konkurs plastyczny „Ortografia na wesoło” który polegał na przygotowaniu rebusu ortograficznego.

      Starsze klasy natomiast mogły wykazać się podczas czytania książeczek młodszym kolegom i koleżankom z klas pierwszych oraz uczestnicząc w konkursie graficznym, polegającym na przygotowaniu plakatu promującego dysleksję.

       

      Rodziców uczniów z dysleksją zachęcamy do zapoznania się z  podstawowymi informacjami na temat tego, jak wspierać dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce.

      https://www.ptd.edu.pl/odysleksji.html

       

      Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji zorganizowały: Artemi Skalińska, Anna Zając, Kinga Mirowska.

      Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznych obchodach!

      Do zobaczenia za rok!

     • Sztuka lepienia pierogów

     • 18 października uczniowie naszej szkoły uczyli się lepić pierogi. Kulinarne zajęcia zorganizowano w ramach projektu "Działajmy razem" realizowanym wraz z Miejskim Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 6 w Krakowie. Celem projektu jest integracja pokoleń i budowanie więzi społecznych oraz wspólna aktywność kulturalna uczniów z osobami starszymi. 

       

      Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach, podczas których poznali tajniki wykonania tradycyjnych, polskich pierogów. Wychowankowie wraz z seniorami wspólnie przygotowali i wałkowali ciasto, wycinali kółka  oraz układali farsz. Starali się, aby każdy wyszedł im jak najpiękniej. Było wesoło, praktycznie, a na koniec... smacznie.

     • Tydzień Jesiennych Kolorów 2023

     • Jesień już powoli zachwyca nas pięknymi kolorami, więc tradycyjnie jak co roku zapraszamy uczniów klas 1-3 do kolorowej jesiennej zabawy. Każdego dnia postarajmy się przyjść do szkoły ubrani w jesienne barwy i wykonać wspólną klasową fotografię.

     • Klasa 2a w Brzechwolandii

     • W poniedziałek 2 października klasa 2a wybrała się w podróż do krainy wyobraźni "Brzechwolandii". Stało się to za sprawą aktorów Narodowego Teatru Edukacji, którzy na scenie Kina Kijów wystąpili z barwnym i pełnym humoru przedstawieniem o takim właśnie tytule. Spektakl opowiadał o zabawkach, które po nieobecność Zuzi i Krzysia szukają pomysłu na spędzenie czasu. Z pomocą przychodzi im książka Jana Brzechwy i zawarte w niej wiersze, które bawią, uczą i pomagają odróżniać dobro od zła.

      Spektakl  bardzo podobał się młodej widowni, która z entuzjazem rozpoznawała kolejne wiersze ulubionego poety i recytowała oraz śpiewała wraz z aktorami. 

     • Warsztaty w Ogrodzie Doświadczeń

     • Uczniowie klasy 2c uczestniczyli w warsztatach "Dziecinnie proste eksperymenty".  Przekonali się, że można zrobić szaszłyk z balona. Badali gęstość substancji oraz sprawdzili czy kartka papieru jest w stanie zatrzymać wodę w szklance. Następnie zwiedziliśmy ogród, gdzie poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy mógł wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym świecie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

     • Tropiciele ortografii

     • Uczniowie klasy 2c aktywnie włączyli się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wzięli udział w dyktandzie ruchowym, które rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz spostrzegawczość. Zabawa sprawiła uczniom dużo radości i wywołała wiele śmiechu. 

     • Żyj Zdrowo, Jedz Zdrowo !! - akcja SU

     • Serdecznie zapraszamy uczniów klas 6 - 8 do wzięcia udziału w akcji Samorządu Uczniowskiego pt. "Żyj Zdrowo, Jedz Zdrowo !!". Celem akcji jest popularyzowanie i promowanie zdrowego żywienia, a polega ona na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat zasad zdrowego odżywiania się. Prezentację należy wykonać do 16 października 2023 r. Poniżej szczegółowa informacja na temat  akcji.

     • Klasa 4c i 5a na tropach gen. Józefa Bema

     • 27 września odbyła się wycieczka do Tarnowa – rodzinnego miasta patrona naszej szkoły, gen. Józefa Bema. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 4c i 5a. 

      Na tarnowskim rynku spotkaliśmy się z lokalnym przewodnikiem. Zostaliśmy zapoznani z historią miasta. Następnie udaliśmy się na spacer śladami obecności Józefa Bema w Tarnowie. Widzieliśmy domy, w których wychowywał się w dzieciństwie nasz Patron, miejsce pracy jego ojca. Odwiedziliśmy katedrę, w której został ochrzczony. Pan przewodnik co krok zaskakiwał nas nowymi informacjami i ciekawostkami o słynnym generale. Odwiedziliśmy jego pomnik oraz podziwialiśmy mural przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Spacer zakończył się w Parku Strzeleckim, gdzie zobaczyliśmy monumentalne mauzoleum Józefa Bema. Ponieważ dopisała nam pogoda, postanowiliśmy resztę dnia spędzić na tutejszym placu zabaw. Był to doskonały czas, żeby odpocząć, pobawić się i zintegrować.

     • Stwórz historię swojego miasta !

     • Masz pomysł na jeszcze lepszy Kraków?  Zagłosuj w ramach tegorocznej 10.  jubileuszowej edycji budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Głosować może każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek czy zameldowanie.  Głosować można, elektronicznie na stronie:  www.budzet.krakow.pl lub osobiście poprzez wypełnienie karty do głosowania w jednym z punktów na terenie miasta.

      Warto głosować, bo projekty w ramach budżetu, nie tylko zmieniają otoczenie, w którym mieszkamy lub pracujemy, ale także integrują sąsiadów i tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania wolnego czasu. W tej edycji pod głosowanie poddanych będzie 714 projektów, w tym 155 to projekty ogólnomiejskie oraz 559 projektów dzielnicowych.

       

      Więcej informacji  na www.budzet.krakow.pl

     • Bezpłatne szczepienia przeciw HPV!

     • Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.

      O programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV

      Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

      HPV (Human PapillomaVirus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

      Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą płciową.

      W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.