• Dzień jabłka

     • 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka.  Do tego wydarzenia szczególnie przygotowali się uczniowie kl.3 b. Samodzielnie wyszukali informacji na temat historii jabłka, jego budowy, odmian, znaczenia, wykorzystania  a potem przygotowali plakaty. Urządzili ciekawą wystawę, którą mogli obejrzeć na korytarzach rówieśnicy.

      Wydaje się, że jabłko to typowo polski owoc, a tymczasem jabłka przywędrowały na nasze ziemie z okolic Kazachstanu, gdzie zajadano się nimi nawet 4000 lat temu. Jak głosi legenda pierwsza jabłoń – Matka Wszystkich Jabłoni została znaleziona w kazachstańskich górach. Owoce z tych drzew były ponoć małe i kwaśne a ich pnie miały 2 metry średnicy i 30m wysokości. Z Azji owoce trafiły do Persji, Grecji, Rzymu i dalej na kolejne tereny europejskie. W Polsce pierwsze uprawy jabłek powstały w XII wieku w ogrodach Cystersów.

      Uczniowie od rana witali przybyłych do szkoły jabłkiem. Potem zorganizowali spotkania z młodszymi kolegami i koleżankami z klas pierwszych. Przekazali im kilka informacji na temat jabłek a później odbyły się wspólne zabawy i zawody na sali gimnastycznej z wykorzystaniem tego owocu. Na zakończenie była mała degustacja musu i soku jabłkowego. Do  klasy natomiast koleżanki przyniosły upieczone ciasto z jabłkami. W klasach dzieci, też robiły prace plastyczne - jabłoń z owocami. To był zdrowy i smaczny dzień dla wszystkich.

     • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW - AKCJA LIDLA

     • Nasza szkoła została zarejestrowana do akcji Lidla: Szkoły pełne talentów! 

      Robiąc zakupy w Lidlu za min.50, - w tym jedno warzywo lub owoc - można odebrać przy kasie kupon TALENCIAKA i wrzucić w szkole do specjalnego pudełka, znajdującego się w przedsionku. Szkoła będzie mogła je zamienić na sprzęt sportowy, elektroniczny lub pomoce dydaktyczne. 

      Punkty uzyskane za zakupy można przekazać także szkole w następujący sposób:

      1. Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.

      2. Wejść na stronę szkoly.lidl.pl i tam przepisać kodalfanumeryczny.​​​​​​​

      Akcja trwa do 13.11.2022 r.

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! :)

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego !

     • ​​​​W poniedziałek, 19 września 2022 roku odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej, poprzedzone kampanią wyborczą. Swoją kandydaturę do tegorocznych wyborów zgłosiło 10 uczniów. W wyniku głosowania przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Wiktoria Gwiazdowicz z klasy VIII b.

      W skład Rady Samorządu weszły następujące osoby: Alicja Urban (VI b), Ignacy Boruta (VI a), Milena Jacak (VII a), Patryk Syrek (IV b), Dawid Knapik (VI a), Krzysztof Nowak (VIII b), Kacper Kubin (VI b), Anna Stefan-Sadzikowska (IV c), Maksymilian Gruszecki (VIII a).

      Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy wyników, a Przewodniczącej SU życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2022/2023 ! Niebawem zostanie zamieszczony plan pracy SU, z uwzględnieniem różnorodnych akcji. Nie lada wyzwaniem okaże się całoroczny konkurs dedykowany klasom IV – VIII, pod honorowym patronatem Rady Rodziców !

      Opiekunowie SU

      mgr Ewelina Dranka

      mgr Agnieszka Piskorska

     • Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

     • Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Skąd się wzięło? 

       

      Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.  Opowiadanie z książki “The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia.

      W tym roku w naszej szkole uczniowie klas 1-3 również świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Udowodnili, że mała kropka ma wielką moc. Jest obecna wszędzie i można z niej wyczarować prawie wszystko. Na przerwach, w klasach wymieniali się pomysłami na wykorzystanie, istnienie  kropki w otoczeniu. Kropka przybierała przeróżne postaci. Na świetlicy stworzyli obraz z mega puzzli. Wszyscy dobrze razem się bawili, oczywiście... w kropkowych stylizacjach! :)

     • Bajkowy piknik z książką

     • Zapraszamy na wielkie święto książki, bajki i biblioteki!

      KIEDY? Sobota 10 września w godzinach 11.00-15.00

      GDZIE? Dziedziniec Biblioteki al. F. Focha 39 (przy Błoniach)

       

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Kochani,

      ruszamy z kampanią wyborczą (SU - klasy 4 - 8). Od 5 września br. można przynosić plakaty wyborcze (imię, nazwisko, klasa, program wyborczy - TABLICA SU - I PIĘTRO). 13-14 września kandydaci zaprezentują się w poszczególnych klasach ! Wybory do SU odbędą się 16 września (szczegóły zostaną podane).

      Opiekunowie SU

      Agnieszka Piskorska

      Ewelina Dranka