• Klasa 1a w Żywej Pracowni

     • Zbliża się Wielkanoc, a więc to najwyższa pora, by rozpocząć przedświąteczne przygotowania. Uczniowie klasy 1a zazęli je od warsztatów z wyplatania niezbędnych na te święta koszyczków. Zajęcia odbyły się w Żywej Pracowni - niezwykłym i inspirującym miejscu, które od wejścia zachwyciło pierwszoklasistów niesamowitą atmosferą. 

      Zajęcia prowadził Pan Adam, który pokazał nam różne rodzaje naturalnych materiałów z których można wyplatać koszyki oraz opowiedział o sposobach wyplatania. Następnie krok po kroku wyjaśnił jak należy wyplatać koszyczek i przystąpiliśmy do pracy. Pan Adam oraz obecne z nami mamy służyły nam pomocą i wsparciem - za co bardzo dziękujemy. Stworzenie koszyczka z wikliny okazało się całkiem prostym zadaniem. Wymagało dużo cierpliwości i uważności, ale poradziliśmy sobie naprawdę świetnie! Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy do pracowni. :)

     • Dzień Książki dla Dzieci

     • W niedzielę 02.04 przypada 218 rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, a wraz z nią święto najmłodszych czytelników – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – obchodzone nieprzerwanie od 1967. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte patronatem literackim Grecji. Przewodzi mu hasło zaczerpnięte z wiersza Vangelisa Iliopoulosa „Jestem książką, przeczytaj mnie”.

      Często mówi się o tym, że książki dla dzieci muszą staczać nierówną walkę z innymi, multimedialnymi formami rozrywki. Czy jest aż tak źle? Raport o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2022 r. wykazał, że odsetek Polaków sięgających po książki powoli powraca do normy sprzed pandemii i obecnie wynosi 38%. Wśród pozytywów warto zaznaczyć, że czytający rodzice stanowią duży odsetek tej grupy. Statystyki wykazały też, że osoby posiadające dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) częściej powiększają swoje księgozbiory.

      Co możemy zrobić, by miłośników książek było coraz więcej? Czytajmy dzieciom!

      Nie sposób zliczyć badań pokazujących, że oswajanie maluchów z książkami stanowi odpowiedź na wiele cywilizacyjnych problemów. Aby wychować małego czytelnika, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy drobnymi krokami włączać czytanie do codziennej rutyny, a po jakimś czasie pociechy same będą domagały się sięgania po książeczki.

      Kilka konkretnych strategii oraz wskazówek, jak znaleźć czas na czytanie dzieciom nawet w najbardziej zabieganej codzienności, można znaleźć w artykule „Zaszczep pociechom miłość do książek”.

     • Projekt "WYBITNI NAUKOWCY" - wyróżnienia

     • Z radością informujemy, że uczennice naszej szkoły, Nina Jarosz (8c) i Marta Błaszczyk (5a) otrzymały wyróżnienie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli za aktywny udział w przyrodniczym projekcie pt. "WYBITNI NAUKOWCY". Gratulujemy sukcesu !

     • Wycieczka do teatru na spektakl „Brzydkie kaczątko”

     • W piątek 24 marca uczniowie klas 3a i 3c naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Teatru Groteska, aby zobaczyć przedstawienie „Brzydkie kaczątko”oparte na klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Był to przepiękny spektakl o samotności, ale i o odnalezieniu własnej drogi, o odwadze i pięknej przemianie.

       Brzydkie Kaczątko odrzucone przez swoich przyjaciół z podwórka, wyrusza w podróż, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi. Podczas podróży wiele razy trafia na różne przeszkody, ale okazuje się, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Na szczęście zawsze na naszej drodze pojawia się ktoś życzliwy, kto chce nam pomóc. Baśniowa scenografia i ciekawa gra aktorów sprawiły, że dzieci z uwagą śledziły losy kaczątka. Ten wzruszający spektakl o sile marzeń, pragnieniu akceptacji i uznania, to piękna lekcja tolerancji.

     • Kto czyta, żyje podwójnie...

     • W marcu został rozstrzygnięty szkolny konkurs czytelniczy dla klas 2-8 na najwięcej przeczytanych książek w pierwszym półroczu. Oto wyniki: 

      I miejsce: Jan Ostrowski kl. 4c

      II miejsce: Alicja Gąsiorek kl. 4c

      III miejsce: Kacper Kubin kl. 6b

       

       

      Gratulujemy i cieszymy się, że czytanie książek ma grono pasjonatów!

      Oranizatorzy:

      Magdalena Feliks

      Magdalena Pala

     • Józef Bem patronem szkoły mej...

     • Z okazji Święta Patrona naszej szkoły - Generała Józefa Bema uczniowie uczęszczający na zajęcia teatralne przygotowali woklano-instrumentalne wykonanie hymnu szkoły.

      Cieszymy się, że dzieci tak chętnie rozwijają swoje talenty!

       

      Hymn zaśpiewały:  

      Oliwia Krzysztofiak, Wiktoria Łukasik i Weronika Szwabowska z kl.4b oraz Alicja Gąsiorek i Annna Stefan-Sadzikowska z kl.4c.

      Na dzwonkach zagrali:

      Andrzej Reich i Laura Kucia z kl. 4b, Adam Piekarski i Jan Ostrowski z kl. 4c oraz Joasia Krawczyk z kl. 5a i  Ignacy Boruta z kl.6a.

       

     • Wyniki konkursu TONGUE TWISTERS

     • W naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego  TONGUE TWISTERS dla uczniów klas 2 i 3.

      Laureatami zostali:

      Victoria Simonides z klasy 2b,

      Krystian Uryga z klasy 2a

      i Michał Trojanowski z klasy  3b.

      GRATULUJEMY!

       

     • Tęcza na talerzu

     • Na ostatnich zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego uczniowie klas trzecich poznawali ciekawe zjawiska pogodowe, zachodzące w określonych warunkach atmosferycznych. Jednym z takich zjawisk była powstająca po letniej burzy tęcza.

      Tęcza to zjawisko optyczne, powstające gdy promienie słoneczne wnikając do kropli wody ulegają załamaniu oraz rozszczepieniu i przyjmują postać wielobarwnego łuku nazywanego tęczą. Warto wspomnieć, że tęcza składa się z siedmiu barw.

      Nasi uczniowie, pracując w parach wykonali własny model tęczy z wykorzystaniem kolorowych cukierków oraz niewielkiej ilości wody. Doświadczenie jest bardzo proste i wykonuje się je w krótkim czasie.  Potrzebny jest talerz, woda oraz opakowanie kolorowych cukierków typu skittles. Im więcej kolorów tym lepszy efekt.

      Zachęcamy do zabawy i eksperymentowania w domu :-)

     • Galaktyka w słoiku

     • Jakie tajemnice skrywa kosmos? Na to pytanie odpowiedzi poszukiwali uczniowie klas trzecich podczas ostatnich zajęć Szkolnego Koła Przyrodniczego. Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie autorskiego modelu „galaktyki w słoiku”.

      Do wykonania opisanego modelu niezbędna jest wata, woda, kolorowe barwniki oraz brokat. Wszystkie materiały umieszczamy w słoiku wedle naszego pomysłu i uznania. Takie zajęcia gwarantują nie tylko dobrą zabawę, ale również rozwijają kreatywność i zdolności manualne.

      Tak naprawdę każdy z nas może odbyć daleką podróż w kosmos nie ruszając się z domu :-)

      Zachęcamy do obejrzenia galerii prac naszych uczniów :-)

     • Klasa 4c w Muzeum Przyrodniczym

     • 2 marca uczniowie klasy 4c udali się z wizytą do Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mieszczącego się przy ulicy Gronostajowej 5. Celem wyprawy było zwiedzenie ciekawej i pasjonującej eskpozycji przyrodniczej pt. "Niezwykły Świat Zwierząt", oraz odkrycie tajemnic organizmów zamieszkujących naszą planetę.

      Nasi uczniowie podążali trasą obejmującą przegląd współczesnych zwierząt pod kątem ich funkcjonowania w wybranych ekosystemach lądowych i wodnych. 

      Ta niezwykła lekcja przyrody dostarczyła naszym podopiecznym wielu cennych informacji na temat sposobów odżywiania się, rozmanażania, poruszania się czy obrony przed drapieżnikami wielu gatunków zwierząt, jakie możemy spotkać przemierzając odległe krańce Ziemi.