• Ania wyśpiewała II miejsce!

     • Jest nam bardzo miło poinformować, iż uczennica klasy IIIc Ania Stefan-Sadzikowska zdobyła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 61. Konkurs odbywał się w formie online, a zadaniem uczestników było nagranie swojego wykonania wybranej piosenki patriotycznej. Ania wybrała piosenkę żołnierską pt. "Serce w plecaku". Konkursowego wykonania można posłuchac poniżej. Gratulujemy serdecznie!

      Laureaci konkursu:

      I miejsce wyśpiewał sobie Wojciech Popek ze Szkoły Podstawowej nr 117 piosenką „Pierwsza kadrowa”

      II miejsce zdobyła Anna Stefan – Sadzikowska ze Szkoły Podstawowej nr 123 za interpretację piosenki „Serce w plecaku”

      III miejsce przyznano Łucji Sobierskiej ze Szkoły Podstawowej nr 61, która  śpiewająco odpowiedziała na pytanie „Co to jest niepodległość?”

      Wyróżnienia otrzymali Przemysław Szwajdych ze Szkoły Podstawowej nr 117 za piosenkę „My, Pierwsza Brygada”

      oraz Alicja Majcher ze Szkoły Podstawowej nr 61 za utwór „Pierwsza kadrowa”

     • Sukcesy naszych uczniów

     • Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do rejonowego etapu Małopolskiego Konkursau z j.angielskiego, matematyki i chemii. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

      - Aleksander Opiela z klasy 5b  - j. angielski

      - Konrad Woźniak z klasy  8b -  matematyka

      - Lidia Łyczak z klasy  8a - chemia


       

     • Hokus-pokus, czary-mary. Co nas czeka? Nie do wiary!

     • 29 listopada klasy 2 a i 2 b zorganizowały klasowe „Andrzejki”. Uczniowie wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Nasi uczniowie, oczywiście z „przymrużeniem oka", poznawali swoją przyszłość. Część wróżb przygotowali uczniowie klasy 2b. Było lanie wosku online; kim będę w przyszłości? Co mnie czeka? przekładanie butów i wiele innych. Nie zabrakło też zabaw i tańców.

      We wtorek 30 listopada zabawy andrzejkowe urządzili również uczniowie klas 2c, 3b i 3c. Najpierw sale lekcyjne zamieniły się w magiczne salony wróżb, a następnie dzieci bawiły się wspólnie przy muzyce na sali gimnastycznej. 

     • Warsztaty z ceramiki

     • W poniedziałek 29 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w 2 części zajęć warsztatowych z ceramiki. Ulepione podczas pierwszego spotkania prace z gliny zostały wysuszone i wypalone w specjalnym piecu. Gotowe dotarły do szkoły i czekały już tylko na ozdobienie przez ich właścicieli. Spod rąk małych artystów wyszły  wzory o różnej tematyce, jesienne drzewa, biedronki - przyborniki i już w temacie świątecznym- choinki. Oto piękne przykłady ich pracy:

     • Nagrodzone prace konkursowe świetlicy ,,Jesienne drzewo"

     • Serdecznie gratuluję laureatom konkursu plastycznego "Jesienne Drzewo":

      I MIEJSCE - Alicja Wawreniuk Ia

      II MIEJSCE - Karol Hala IIb, Justyna Gargaś IIIb

      III MIEJSCE - Wojciech Kulig Ib

      WYROŻNIENIA: Amelia Jankowicz Ia, Aleksander Góra Ib, Bartłomiej Szęklewski IIb, Adrian Zator IIb.

      Joanna Matoga - wychowawca świetlicy,organizator konkursu.

     • Jesienny kolorowy tydzień 2021

     • W minionym tygodniu w naszej szkole odbyła się coroczna akcja klas 1-3 pod hasłem "Kolorowy jesienny tydzień". Nasi najmłodsi uczniowie postawili na piękne jesienne kolory, dzięki którym nas przekór jesiennej szarudze- zrobiło się radośniej! 

     • Wyniki Szkolnego konkurs dla uczniów klas piątych „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo”

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniów klas piątych, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie kulinarno-artystycznym, dotyczącym zdrowego żywienia. Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała trzy, które postanowiła nagrodzić wyróżnieniem.

      Prace, które spełniły wszystkie wymagania regulaminowe oraz zdobyły największe uznanie w oczach jury to:

      - „Jogurtowe niebo w gębie” Franciszka Cygana (5B),

      - „Jajeczna bajka z sałatką” Hanny Rożek (5A) oraz

      - „Grecka sałatka makaronowa” Kacpra Kubina (5B). 

      Poniżej prezentujemy zdjęcia prac konkursowych. Gratulujemy laureatom, życząc dalszych sukcesów oraz ciekawych pomysłów kulinarnych!

      Organizatorzy

     • Światowy Dzień Misia

     • 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Misia - wszystkie misie mają swoje święto. Klasa 2a godnie uczciła ten dzień: każde dziecko przyniosło tego dnia do szkoły swojego ulubionego misia. Oprócz tego poznaliśmy „Historię pluszowego misia”, oglądaliśmy film edukacyjny o znanych misiach – rozwiązywaliśmy zagadki; graliśmy w grę pt ”Wyturlaj misia” w której każde dziecko rysowało swojego misia i nadało mu imię. 

      Na koniec świetnie bawiliśmy się do piosenek o misiach. Szkoda, że Dzień Misia jest tylko raz w roku :-).

     • Pisk Białego Orła

     • We wtorek 23 listopada odbyła się uroczysta akademia dla uczniów klas IV-VIII z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po krótkim wspomnieniu historycznego dnia 11 listopada 1918 roku, uczniowie odśpiewali hymn narodowy w obecności pocztu sztandarowego szkoły, a następnie obejrzeli spektakl muzyczny zatytułowany "Pisk Białego Orła". Przedstawienie zaprezentowali uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego  przygotowani przez p. Dorotę Cienkosz i Justynę Zapiór.

      "Pisk Białego Orła" to historia wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

      Podczas spektaklu mogliśmy podziwiać wspaniałe umiejętności aktorskie i wokalne naszych uczniów. Treść przedstawienia wzbogacały piękne i nastrojowe piosenki wykonywane przez chórek uczniów z klas IIIb i IIIc. Ogromne znaczenie miała również piękna scenografia i rekwizyty, dzięki którym wszyscu mogliśmy przenieść się do tych pamiętnych dni 1918 roku.

      W przedstawieniu udział wzięli: Szymon Kisiel, Wiktoria Gwiazdowicz, Aurelia Figiel, Kornelisz Kusiak, Milena Jacak, Kacper Trybuła, Ignacy Boruta, Milena Syrek, Hanna Rożek.

      Gratulujemy!

     • Festiwal Pieśni Patriotycznych

     • Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości uczniowie klas młodszych sięgnęli w tym roku po repertuar patriotyczny. Festiwal Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich nie mógł niestety odbyć się w szkole ze względu na sytuację epidemiologiczną. Nie zniechęciło to jednak młodych patriotów i przygotowane utwory zaprezentowali przed kamerą. 

      Zapraszamy do obejrzenia relacji z festiwalu!

     • Kacper Kubin z medalem na mistrzostwach w Ju-Jitsu

     • W piątek 15 października wraz z trenerem i kolegami z klubu Grappling Kraków wyruszyłem z Krakowa pociągiem na Mistrzostwa Polski w Ju-Jitsu do Warszawy. Po przyjeździe na miejsce, krótkim odpoczynku i posiłku udaliśmy się do hali na trening i sparingi. Następnego dnia po przybyciu na zawody do hali OSiR zostałem zważony i przypisany do odpowiedniej kategorii wiekowej i wagowej. Po zakwalifikowaniu się czekałem na rozpoczęcie walk. 

      Po wygraniu czterech kolejnych walkach doszedłem do finału w którym niestety przegrałem walkę z silniejszym zawodnikiem z Pabianic. Ostatecznie zająłem 2 miejsce i zdobyłem srebrny medal w kategorii Młodzicy do 38 kg. W nagrodę wraz z kolegami i trenerem udałem się na pyszny obiad i deser.  Zmęczony, ale szczęśliwy wróciłem do domu wieczorem w niedzielę 17 października. Uważam, że był to bardzo dobry wynik i chciałbym go powtórzyć za rok. 

      Kacper Kubin, kl. 5 b.

     • Sukcesy szachowe

     • Z radością informuję, że reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 123 z sukcesami zagrała w Mistrzostwach Krakowa w Szachach rozgrywanych w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. Wspaniały wynik wśród dziewcząt uzyskała Milena Jacak (klasa 6a), która zdobyła 3 miejsce indywidualnie, również świetne 5 miejsce zdobyła Aurelia Figiel (klasa 8b) w klasyfikacji dziewcząt starszych. Natomiast wśród chłopców starszych Jakub Leski (klasa 7c) zdobył 8 miejsce indywidualnie. W klasyfikacji drużynowej klas młodszych dziewczęta: Alicja Gąsiorek (klasa 3c) i Milena Jacak zdobyły 4 miejsce, natomiast chłopcy w składzie: Stanislav Khvalyk i Piotr Wójcik (obydwoje klasa 3b) zdobyli 7 miejsce w Krakowie.

      Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: http://chessarbiter.com/turnieje.php

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów, Ryszard Budkiewicz.

     • Zbiórki zuchowe i harcerskie w naszej szkole

     • Serdecznie zapraszamy na zbiórki:

      -  gromady zuchowej (6-10 lat) w środy w godzinach 16:34-18:04 

      - drużyny harcerskiej (+10 lat) w piątki w godzinach 16:34-18:04.  

      Zbiórki odbywać się będą w harcówce przy SP 123.   Kontakt do drużynowych:  

      - 4 Podgórska Gromada Zuchowa ,Wawelskie Smoki”- dh. Magdalena Cieśla, kom. 504 698 622 

      -  4 ,,A” Podgórska Drużyna Harcerska ,,Zawiszacy” – dh Paweł Syc,  kom. 782 927 975 

       

      Z harcerskim pozdrowieniem,

      Czuwaj!

      phm. Sara Zago-Tastekin

      Komendantka Szczepu Czwartacy

      im. Szarych Szeregów

       

     • Sukces w konkursie matematycznym

     • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 5b Kacper Kubin został finalistą konkursu matematycznego Krakowska Matematyka 2021.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Szkoła do hymnu!

     • W środę 10 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". O godzinie 11:11 dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewaliśmy 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

      Narodowe Święto Niepodległości zainspirowało także dzieci ze szkolnej świetlicy do wykonania pięknych biało-czerwonych prac! 

     • Dzień łamigłówek

     • Dnia 29 października w naszej szkole odbył się Dzień Łamigłówek przygotowany przez klasę 8b. Uczniowie pozostałych klas 4-8 chętnie brali udział w tym wydarzeniu. Z zaangażowaniem próbowali na przerwach rozwiązywać otrzymane zagadki.

      Bardzo dziękujemy za tak liczny udział i mamy nadzieję, że każdy uczeń dobrze się w tym dniu bawił.

      Uczniowie klasy 8b

     • Plebiscyt na najsympatyczniejszego zwierzaka domowego

     • W ramach  Szkolnego Konkursu  „Klasa z Klasą ‘’ organizowanego przez  Samorząd Uczniowski klas 4-8, klasa 4b wraz z wychowawcą zorganizowała plebiscyt na najsympatyczniejszego pupila. Akcja odbywała się od 18.10 – do 26.10.2021r. Aby wziąć udział w plebiscycie należało zrobić zdjęcie swojego zwierzątka i przynieść do szkoły. W akcję zaangażowali się  Uczniowie i Nauczyciele. W dniu głosowania 26 października o miano najsympatyczniejszego zwierzaka rywalizowało 55 zwierzątek.

      Wybór był bardzo trudny. 140 głosujących zdecydowało o wyborze trzech najsympatyczniejszych zwierzątek. Najwięcej głosów zdobyły: kotek Foksik Kai Kudłek z klasy 4b, świnka morska Stopek Wojtka Reubenbauera z kl. 8a i piesek Bambi pani Anny Włosek. Podobał się też jeżyk Piggy Ignacego Boruty z klasy 5a i piesek Mafi Oskara Jędrzejczyka. Dziękujemy za udział i wspólną zabawę.

      Uczniowie klasy 4b

     • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. 

      ​​​

      Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne.

      Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

      Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość

      Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

      Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu! 

      Więcej informacji na temat Dziecięcego telefonu Zaufania można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka

      Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605). 

     • Konkurs Wiedzy o Zdrowym Żywieniu

     • ZDROWE ŻYWIENIE = MĄDRE MYŚLENIE

      Zachęcamy uczniów klas VII i VIII do wzięcia udziału w Konkursie Wiedzy o Zdrowym Żywieniu. Konkurs realizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie przy współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów problemami zdrowego żywienia oraz edukacja prozdrowotna.

      I etap konkursu (eliminacje szkolne w formie testu) odbędzie się 19.XI, natomiast II etap - FINAŁ w dniu 26.XI.2021 r. w Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej.

      Do FINAŁU awansuje 30 uczniów z największą ilością punktów po I etapie.


      Chętnych, prosimy o kontakt z p. Justyną Frączek do dnia 5.XI.2021 r. 


      Regulamin konkursu: https://www.mdkgal.edu.pl/files/2021/10/Regulamin-konkursu-o-zdrowym-zywieniu-ost.pdf

     • Wycieczka klas siódmych

     • W dniu 21 października uczniowie klas 7a, 7b i 7 c uczestniczyli w jednodniowej wycieczce po ziemi bocheńskiej. Podczas wyjazdu uczniowie wysłuchali najciekawsze historie z okresu I i II Wojny Światowej związane z ziemią bocheńską, zwiedzali Nowy Wiśnicz w tym Dworek Koryznówka (w którym ukrywał się generał Pilecki).

      Następnie przejechali na cmentarz z okresu I wojny światowej, gdzie uczestniczyli w aktywnych warsztatach Quest w formie rywalizacji. Na zwycięzców czekał skarb :) Na zakończenie wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe. Ciepła, słoneczna pogoda towarzyszyła przez cały wyjazd.

      Wychowawcy klas 7 (I.Kondratiuk, R.Budkiewicz, J.Frączek)