• Kto czyta, żyje podwójnie...

     • W marcu został rozstrzygnięty szkolny konkurs czytelniczy dla klas 2-8 na najwięcej przeczytanych książek w pierwszym półroczu. Oto wyniki: 

      I miejsce: Jan Ostrowski kl. 4c

      II miejsce: Alicja Gąsiorek kl. 4c

      III miejsce: Kacper Kubin kl. 6b

       

       

      Gratulujemy i cieszymy się, że czytanie książek ma grono pasjonatów!

      Oranizatorzy:

      Magdalena Feliks

      Magdalena Pala

     • Powitanie wiosny w klasach 1-3

     • 21 marca klasy 1-3 próbowały przywołać wiosnę na różne sposoby. Po długich zimowych miesiącach chcemy ciepła, kwitnących kwiatów i pięknych słonecznych dni.

     • Józef Bem patronem szkoły mej...

     • Z okazji Święta Patrona naszej szkoły - Generała Józefa Bema uczniowie uczęszczający na zajęcia teatralne przygotowali woklano-instrumentalne wykonanie hymnu szkoły.

      Cieszymy się, że dzieci tak chętnie rozwijają swoje talenty!

       

      Hymn zaśpiewały:  

      Oliwia Krzysztofiak, Wiktoria Łukasik i Weronika Szwabowska z kl.4b oraz Alicja Gąsiorek i Annna Stefan-Sadzikowska z kl.4c.

      Na dzwonkach zagrali:

      Andrzej Reich i Laura Kucia z kl. 4b, Adam Piekarski i Jan Ostrowski z kl. 4c oraz Joasia Krawczyk z kl. 5a i  Ignacy Boruta z kl.6a.

       

     • Wyniki konkursu TONGUE TWISTERS

     • W naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego  TONGUE TWISTERS dla uczniów klas 2 i 3.

      Laureatami zostali:

      Victoria Simonides z klasy 2b,

      Krystian Uryga z klasy 2a

      i Michał Trojanowski z klasy  3b.

      GRATULUJEMY!

       

     • Tęcza na talerzu

     • Na ostatnich zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego uczniowie klas trzecich poznawali ciekawe zjawiska pogodowe, zachodzące w określonych warunkach atmosferycznych. Jednym z takich zjawisk była powstająca po letniej burzy tęcza.

      Tęcza to zjawisko optyczne, powstające gdy promienie słoneczne wnikając do kropli wody ulegają załamaniu oraz rozszczepieniu i przyjmują postać wielobarwnego łuku nazywanego tęczą. Warto wspomnieć, że tęcza składa się z siedmiu barw.

      Nasi uczniowie, pracując w parach wykonali własny model tęczy z wykorzystaniem kolorowych cukierków oraz niewielkiej ilości wody. Doświadczenie jest bardzo proste i wykonuje się je w krótkim czasie.  Potrzebny jest talerz, woda oraz opakowanie kolorowych cukierków typu skittles. Im więcej kolorów tym lepszy efekt.

      Zachęcamy do zabawy i eksperymentowania w domu :-)

     • Galaktyka w słoiku

     • Jakie tajemnice skrywa kosmos? Na to pytanie odpowiedzi poszukiwali uczniowie klas trzecich podczas ostatnich zajęć Szkolnego Koła Przyrodniczego. Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie autorskiego modelu „galaktyki w słoiku”.

      Do wykonania opisanego modelu niezbędna jest wata, woda, kolorowe barwniki oraz brokat. Wszystkie materiały umieszczamy w słoiku wedle naszego pomysłu i uznania. Takie zajęcia gwarantują nie tylko dobrą zabawę, ale również rozwijają kreatywność i zdolności manualne.

      Tak naprawdę każdy z nas może odbyć daleką podróż w kosmos nie ruszając się z domu :-)

      Zachęcamy do obejrzenia galerii prac naszych uczniów :-)

     • Klasa 4c w Muzeum Przyrodniczym

     • 2 marca uczniowie klasy 4c udali się z wizytą do Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mieszczącego się przy ulicy Gronostajowej 5. Celem wyprawy było zwiedzenie ciekawej i pasjonującej eskpozycji przyrodniczej pt. "Niezwykły Świat Zwierząt", oraz odkrycie tajemnic organizmów zamieszkujących naszą planetę.

      Nasi uczniowie podążali trasą obejmującą przegląd współczesnych zwierząt pod kątem ich funkcjonowania w wybranych ekosystemach lądowych i wodnych. 

      Ta niezwykła lekcja przyrody dostarczyła naszym podopiecznym wielu cennych informacji na temat sposobów odżywiania się, rozmanażania, poruszania się czy obrony przed drapieżnikami wielu gatunków zwierząt, jakie możemy spotkać przemierzając odległe krańce Ziemi.

     • Klasy pierwsze z wizytą w straży pożarnej

     • Uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Komendy Miejskiej Straży Pożarnej nr 2 przy ul. Rzemieślniczej 10 w Krakowie. Strażacy zaprezentowali nam wozy strażackie oraz inny sprzęt pożarniczy. 

      W dalszej części spotkania dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Bezpieczny dom”, których celem było przekazanie podstawowej wiedzy nt. zagrożeń pożarowych oraz pokazanie prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób uniknąć zagrożeń w mieszkaniu, w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach, wykorzystując dym teatralny. Dzieci miały możliwość sprawdzenia jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia, w którym wybuchł pożar. Przekazywane były informacje nt. tlenku węgla oraz zagrożeń związanych z prądem eklektycznym. Dzieci zgodnie przyznały, że praca strażaka jest bardzo trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna.

     • Co to jest powietrze?

     • Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 1a podczas zajęć edukacji przyrodniczej. Podczas lekcji dzieci pracowały w kilkuosobowych zespołach i za pomocą doświadczeń badały właściwości powietrza. Pierwszakom udało się poczuć, złapać, a nawet zobaczyć powietrze. Lekcja była także dobrą okazją do poruszenia tematu zanieczyszczenia powietrza i poznania sposobów dbania o jego czystość.

     • Walentynki 2023 

     • 14 lutego jest dniem nie tylko zakochanych, ale też okazją do świętowania przyjaźni i życzliwości. Tuż po feriach od 13-14 lutego w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Uczniowie klas 1-3 mogli wrzucać kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych skrzynek. Następnie 14 lutego uczniowie klasy 1b zadbali o to, aby wszystkie przesyłki trafiły do adresatów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. :)

     • Krakowski Tydzień Zawodowców

     • 6 marca rozpocznie się dziewiąta edycja Krakowskiego Tygodnia Zawodowców. Wydarzeniu będą towarzyszyć także otwarte soboty organizowane w krakowskich szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Program przedsięwzięcia jest bardzo ambitny, już teraz warto się z nim zapoznać!

     • 23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją

     • Pewnie każdy z nas opisałby depresję jako zły nastrój, niechęć do życia, smutek. Czy jednak każda osoba, która przeżywa wyżej opisane emocje ma depresję?

      Odpowiedź na to pytanie brzmi NIE. 

      Pamiętaj, że gorszy dzień może zdarzyć się każdemu.

      Jednak, jeżeli okaże się, że takich dni jest coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga interwencji specjalisty (psychologa, psychiatry). 

      KTÓRE WIĘC OBJAWY POWINNY ZWRÓCIĆ NASZĄ UWAGĘ?

      Jeżeli czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby REAGUJ I POPROŚ O POMOC!!!

      Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

      Skontaktować się na miejscu z psychologiem szkolnym

       Zadzwonić - Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

       

      Skontaktować się z jedną z niżej wymienionych placówek w Krakowie:

      1) SOR psychiatryczny

      ul. Strzelecka 2 szpital św. Ludwika (oddział stacjonarny dla dzieci do 14 roku życia)

      2) Poradnie

      - Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Strzelecka nr. tel. 12 619 86 93

      - Specjalistyczne Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży Poradnia Zdrowia Psychicznego ul. Wielicka 25 nr. tel. 12 413 00 99

      - Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Babińskiego 29 nr. tel. 12 652 45 00, 539 960 851

      - Krakowski Ośrodek Terapii ul. Helclów 23a nr. tel. 12 422 18 58

       

      Pamiętaj! Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wyniki w nauce, popularność, wiek oraz liczbę otaczających nas ludzi. Jej przyczyna tkwi także w zaburzonej chemii w mózgu.

       

      JAK PRZECIWDZIAŁAĆ DEPRESJI?

       

      Buduj relacje z innymi ludźmi.

      Ucz się i rozwijaj pasje.

      Systematycznie ćwicz w domu.

      Zaplanuj zrównoważoną dietę.

      Zadbaj o zdrowy sen.

       

      A NA KONIEC PRZYPOMINAMY KAŻDEMU NA WYPADEK GDYBY O TYM ZAPOMNIAŁ;)

      Życzymy wszystkim zdrowia i zapraszamy w razie potrzeby do kontaktu:)

      Artemi Skalińska – psycholog szkolny

      Kinga Mirowska – pedagog szkolny

     • Bal karnawałowy klas 1-3

     • Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków  i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć  i radości.

       

      21 II 2023r. tak też było w naszej szkole. Panie prowadzące bal z Centrum Artystyczno – Edukacyjnego „Tanmuz” zachęcały wspólnych zabaw oraz do tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej -  śpiewając.

      Dzieci przebrane były za: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, piratów, policjantów, żołnierzy, piłkarzy, ninja … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów było bardzo kolorowo i wszyscy bawili się wesoło.