• Klasa 2b na warsztatach w Kreatech

     • Uczniowie klasy 2b uczestniczyli w warsztatach programowania i robotyki „Kreatywni Technologicznie”. Podczas zajęć dzieci mając do dyspozycji tablety uczyły się konstruowania i programowania robotów z edukacyjnych klocków lego WeDo.

     • Edukacyjny spacer Wokół Szopki

     • 11 grudnia uczniowie klasy 1c wybrali się na edukacyjny spacer Wokół Szopki. W trakcie spaceru dzieci mogły obejrzeć przepiękne, mieniące się kolorami szopki, a także poznać ciekawostki architektoniczne i informacje o ich twórcach. Szopka krakowska czerpie inspiracje z bogactwa zabytków Krakowa, a jej wyjątkowość tkwi w fantazyjnym łączeniu stylów, mieszaniu porządków i postaci z różnych światów. 

      Dzięki temu każda jest swego rodzaju kroniką przeszłości. Warto więc uważnie się im przyglądać i szukać unikalnych symboli oraz odniesień, by nie przegapić żadnych szczegółów. Spacer ten pozwolił dzieciom wspólnie cieszyć się tym wyjątkowym, przedświątecznym czasem.

     • Sukces naszego ucznia !

     • Z radością informujemy, że uczeń klasy 8a Adrian Karłowicz, przeszedł do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu z Fizyki.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

     • Sukces naszej uczennicy !

     • Z radością informujemy, że uczennica klasy 8a Milena Jacak, przeszła do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Chemicznego !

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!

     • Sukces naszego ucznia !

     • Z radością informujemy, że uczeń klasy 7b Franciszek Cygan, przeszedł do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Geograficznego.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

     • Sukces naszych uczniów !

     • Z satysfakcją informujemy, że Aleksander Opiela i Mikołaj Trojanowski z klasy 7b zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!

     • Klasa 2b w Muzeum Archeologicznym

     • Uczniowie klasy 2b wybrali się do Muzeum Archeologicznego na ulicy Poselskiej. Zwiedzili wystawę oraz wzięli udział w lekcji muzealnej „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”. Dzieci wzięły też udział w warsztatach ceramicznych, na których wykonali gliniane naczynia.

     • Mikołajki w klasie 2b

     • Uczniowie klasy 2b z utęsknieniem czekali na odwiedziny Świętego Mikołaja. Z tej okazji wzięli udział w warsztatach zdobienia pierników świątecznych. Nie zabrakło też wspólnej zabawy, a każdy z uczniów otrzymał prezent :) To był bardzo miło spędzony czas :)

     • "Rany Julek!" Wyniki konkursów

     • W listopadzie uczniowie klas 1-3 brali udział w dwóch konkursach związanych z poezją Juliana Tuwima. Pierwszy z nich - plastyczny - polegał na wykonaniu ilustracji do wybranego wiersza Juliana Tuwima techniką kolażu. Drugi - był  konnkursem recytatorskim, w którym uczniowie zmierzyli się z poezją Tuwima i zaprezentowali przygotowane wiersze przed publicznością.

       

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za włożony trud, piękne prace plastyczne i wspaniałe prezentacje wierszy. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów:

      KONKURS RECYTATORSKI

      I miejsce:

      Samson Śliżewski - kl.2c, Karol Kubin - kl.1b

      II miejsce:

      Antonina Wierzbicka - kl.1a, Ewa Łopatka - kl.2b, Jan Kapuśniak - kl. 2c

      III miejsce:

      Emilia Rosiek - kl. 2a

      Wyróżnienia:

      Lena Gruca - kl.1a, Amelia Pulanecka - kl.1b, Lena Sadowska - kl.1b, Julia Lalik - kl.2a, Natan Bujanowski - kl.1b

       

      KONKURS PLASTYCZNY

      I miejsce:

      Jakub Błaszczyk - kl.2b, Samson Śliżewski - kl.2c

      II miejsce:

      Mateusz Stanewicz - kl.2b, Ewa Łopatka - kl. 2b, Kamila Kaczor - kl.1a

      III miejsce:

      Maja Syrek - kl.1c, Lena Krawczyk - kl.1a, Amelia Pulanecka - kl.1b

      Wyróżnienia:

      Oliwia Gałka - kl.1c, Hubert Mazur - kl.1c

       

      Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy.

      Organizatorki:

      Wioletta Antosiewicz, Magdalena Feliks, Justyna Zapiór

     • Dzielnicowy Konkurs Wiedzy Patriotycznej "Polskę znamy i kochamy!"

     • 29 listopada w naszej szkole obył się dzielnicowy konkurs wiedzy patriotycznej „Polskę znamy i kochamy. Patronat honorowy nad konkursem objęła Rada Dzielnicy XII oraz Instytut Pamięci Narodowej. Fundatorami nagród w konkursie była też Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 123 oraz Wydawnictwo Znak

      Celem konkursu było:

      • Propagowanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań historią, tradycją i kulturą własnego kraju oraz Unią Europejską,
      • Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych,
      • Współpraca międzyszkolna w środowisku lokalnym.

      W konkursie wzięło 5  drużyn ze szkół i przedszkola Dzielnicy XII, a pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 61. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na kolejną edycję konkursu już za rok :)

     • Klasa 2c na zielonej szkole

     • W dniach od 4.12 do 8.12 uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w  Zielonej Szkole w bazie Lubogoszcz w Kasince Małej. Ośrodek  położony jest w  malowniczym miejscu w lesie. W trakcie wypoczynku uczniowie uczestniczyli w licznych warsztatach: przyrodniczych, artystycznych i ruchowych. 

      Każdy dzień zachęcał do kontaktu z przyrodą i poznawania kultury i tradycji Zagórzan. Odwiedzaliśmy Muzeum w Gorczańskim Parku Narodowym. Gościliśmy  ratowników GOPR z Grupy Podhalańskiej, którzy prowadzili zajęcia w terenie organizując akcję ratowniczą i park linowy. Zdobyliśmy  wiedzę na temat różnorodnych ziół oraz tropów i śladów w przyrodzie. Poznaliśmy przyśpiewki i taniec Zagórzan- konika. Nie zabrakło spontanicznych zabaw na śniegu wokół ośrodka i zabaw integracyjnych oraz ogniska na zakończenie wypoczynku. Wspaniała pogoda zachęcała do pobytu na czystym i rześkim powietrzu. Przyczyniła się do wykorzystania każdej chwili do zabaw i wędrówek. Wróciliśmy wypoczęci i pełni wrażeń. Długo będziemy wspominać ten wypoczynek  i razem spędzony czas. 

     • Otwarte zajęcia w świetlicy szkolnej

     • Zapraszamy chętnych uczniów klas I-III, uczęszczających do świetlicy szkolnej wraz z rodzicami, na otwarte zajęcia integracyjne o tematyce świątecznej, które odbędą się dnia 18.12.2023r. (poniedziałek) o godzinie 15.45-17.00 w sali 16. W planie wspólne kolędowanie, quiz "Jaka to kolęda", zabawy, zagadki i wykonanie ozdób świątecznych.

      Wychowawcy świetlicy.

      Liczymy na miłą zabawę !

     • Od kopacza do górnika

     • 6 XII uczniowie klas: 1a, 1b, 1c oraz 2a wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Weliczce. Brali udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Od Kopacza do Górnika” zorganizowanych przez Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie kopalni soli. Na początku pobytu w Muzeum przypomniana została legenda o księżnej Kindze. Następnie dzieci odbywając interaktywny podziemny spacer zmierzyły się z pracami dawnych górników. 

      Wędrując podziemnymi korytarzami poznały trudną i niebezpieczną pracę górników, posługiwały się narzędziami wykorzystywanymi podczas codziennej pracy w kopalni oraz miały możliwość użycia kilofa i poznania ciekawych tradycji związanych z wielickimi górnikami. Na koniec podziemnego spaceru czekała na dzieci ogromna niespodzianka w postaci Świętego Mikołaja. Radości nie było końca, dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę w podziękowaniu za pamięć i prezenty. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana, do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i przeżyć.

     • Wyniki międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „ Obrazy Mistrza Jana ”

     •  

      Rok 2023 został ogłoszony rokiem Jana Matejko dlatego uczniowie klasy  IVb i Vc  wzięli udział w  konkursie plastycznym pt.„ Obrazy Mistrza Jana  ”. Organizatorem konkursu była  Społeczna Szkoła Podstawowa nr 5 STO w Krakowie 

       

      Celem konkursu było

       - przybliżenie postaci Jana Matejko – malarza naszej historii,

      - rozwijanie zdolności plastycznych dziec

      Na konkurs wpłynęły prace o wysokim poziomie artystycznym .

      Uczeń Jan Ostrowski ( I miejsce ) i Lena Wójcik  ( II miejsce)  z klasy Vc znaleźli  się w gronie uczestników nagrodzonych Odbiór nagród oraz dyplomów odbył się w dniu 05.12.2023r. podczas lekcji plastyki. Dziękuję za udział wszystkim uczniom Laurze Iwańskiej z klasy IVb i Filipowi Piąstce z klasy Vc

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów plastycznych

      Agnieszka Jasińska

     • "Najpiękniejsza czapka górnika" - rozstrzygnięcie konkursu.

     • 4 grudnia to Barbórka. Z tej to okazji uczniowie klas I - III zostali zachęceni do wykonania czapek górników nawiązując do wspaniałych tradycji Barbórki, czyli święta górników w Polsce. W dniu 1 grudnia 2023 r. odbyło się podsumowanie konkursu na najładniejszą czapkę górnika. Strona artystyczna prac świadczyła o dużym zaangażowaniu oraz wkładzie pracy włożonym w ich wykonanie. Poniżej lista zwycięzców oraz wyróżnionych:

      miejsce I:

      Karolina Kowalczyk kl. 1c

      Jakub Woźniak kl. 2b

      miejsce II:

      Emilia Rosiek kl. 2a

      miejsce III:

      Oliwia Stawarz kl. 2b

      Oliwia Gałka kl. 1c

      Wyróżnienia: 

      Alicja Maślanka kl. 3a

      Jan Kapuśniak kl. 2c

      Julia Lalik kl. 2b

      Lena Gruca kl. 1a

      Maja Syrek kl. 1c

       

      Dla zwycięzców przygotowano nagrody książkowe i dyplomy, a dla wyróżnionych dyplomy. Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym GRATULUJEMY!

      Organizator konkursu: Katarzyna Stala

     • Akademia Bohaterów Klimatu

     • Uczniowie klasy 2 b i 2 c w roku szkolnym 2023/2024 będą uczestniczyć w projekcie Akademia Bohaterów Klimatu. Jest to cykl spotkań, podczas których uczniowie mają szansę poprzez gry i doświadczenia poznawać różne aspekty dotyczące klimatu.  28 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury  odbyła się uroczysta inauguracja. Podczas wydarzenia wyświetlone zostały filmy animowane przygotowane przez Miasto Kraków oraz Wodociągi Miasta Krakowa a uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych "Magiczny ogród w słoiku".

     • Andrzejki w klasie 2a

     • 29 listopada uczniowie klasy 2a wspólnie bawili się podczas zabawy andrzejkowej. Najpierw poznaliśmy dawne zwyczaje związane z wróżbami andrzejkowymi, a następnie próbowaliśmy poznać własną przyszłość dzięki wróżbom przygotowanym przez dzieci. Nie zabrakło ciasteczek z wróżbą, magicznych, kart, spodków i oczywiście serc z imionami chłopców i dziewcząt. Tradycyjnie sprawdziliśmy też, czyj bucik jako pierwszy przejdzie przez próg. Zabawę zakończyły wspólne tańce do ulubonej muzyki.

     • Andrzejki w klasie 4a

     • W dniu 24.11.2023r. klasa IVa zorganizowała Andrzejki klasowe. Uczniowie przygotowali zabawy, magiczne ciasteczka i wróżby   dzięki którym mogli dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. 

      Każdy chciał wiedzieć, co go czeka niebawem . Dzieci przekłuwały serduszka z imionami, losowały karteczki i liczby , rzucały kostką, rozwiązywały rebusy. Oczywiście nie mogło zabraknąć wróżby z butami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także ciasteczka z wróżbą.

      Podczas tego spotkania było mnóstwo śmiechu i zabawy, bo przecież wiemy, że wróżby należy  traktować z ,,przymrużeniem oka”.

      Uczniowie świetnie bawili się także podczas wspólnego tańca „ Just dance”  do wybranych piosenek .

      Spotkanie klasowe było integracyjne i wesołe .

     • Świetlica realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Cztery pory roku"

     • W tym roku szkolnym nasza świetlica bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym  pt. "Cztery pory roku". Oto nasze jesienne prace plastyczne.​​​​

      Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Cztery Pory Roku jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczno- techniczne.

      Cele szczegółowe

      • Prowadzenie działań plastyczno- technicznych wspierających rozwój dziecka, a szczególnie motoryki małej, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej.
      • Rozwijanie postawy twórczej dzieci
      • Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych
      • Rozwijanie zmysłu estetyki
      • Doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi i skupienia na danym zadaniu
      • Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez promowanie recyklingu i upcyklingu plastyczno- technicznego
      • Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie wiary we własne możliwości i poczucia sprawczości
      • Doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych
      • Odkrywanie dziecięcych talentów
      • Rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia i innowacyjności
      • Nauka spędzania czasu w sposób twórczy